AFRİKA MENEKŞELERİNDE SULAMA =
 
                Menekşeleri toprağını yoklayarak kuruluğunu hissettiğimiz zaman sulamalıyız.
Kullanılacak suyun ısısı oda sıcaklığında ve bitki çevresinde hava sıcaklığına yakın olmalıdır. Su çok soğuk olduğu zaman, yaprakları aşağı kıvrılmasına Afrika Menekşe köklerinin bozulmasına neden olur. Ayrıca, üstten soğuk suyla sulama yaprak lekelenmesine neden olabilir . (Not: yapraklar üzerinde doğru sıcaklıkta sprey şeklinde sisleme olarak verilen su ,bitkilerin çevresinde nem artırılması amacıyla faydalıdır uygulanabilir.Ama bunu asla güneşin yakıcı olduğu anlarda yapmayın yapraklarda kahverengi lekeler oluşmasına sebep olursunuz.) Menekşe yaprağına su değmesinin , güneş ışığı ve gübre yoksa bir zararı olmaz.
Genel olarak Afrika Menekşeleri nemi sever ama vıcık vıcık sulu toprakta asla tutmamak gerekir.. Çok fazla su köklerin çürümesine ,mantar hastalıklarına sebep olur. ihtiyaç duydukları azot ihtiyacını karşılamaya engel olur.

Menekşelerde sulama suyunun sert olmaması önemlidir.Klorlu su kullanmayın. Bazı klor fotosentez gerçekleşmesi için aslında gerekli iken, Afrika menekşelerinde çok az, yani 7-10 ppm gerekir. Eğer yüksek klorlu suyunuz varsa alternatif kaynak bir kabta suyu dağıtarak klor gazının kaçmasına izin vermek için gece bekletin.

. Kışın bitkiye verilen su azaltılarak bitki dinlendirilmelidir. Yaz aylarında ise verilen su arttırılır. Afrika menekşelerini evlerde sularken bitki, toprağı kuru halde iken ya bolca ya da toprak seviyesine dek içi su dolu bir kaba batırılarak sulanabilir. Sulama sonrası saksı tabağında biriken su 1 saat beklendikten sonra mutlaka boşaltılmalıdır. Menekşelerin alttan sulanması bitkilerin tamamen su alması sağlandıktan sonra su tasfiye edilir. Bitki bundan sonra, toprak üstü elle dokunulduğunda kuruyana kadar sulanmamalıdır. Ancak toprak üstü  kuruyunca tekrar aynı şekilde sulanır.

       Sulama çok hassas bir konudur .   Bu tamamıyla bitkinin ihtiyacına göre ve havanın sıcaklığına göre değişir. Hava serinse çok az sulayarak sadece nemli kalmasını sağlayın....        Ne çok kuru ne çok ıslak olmamalı Afrika menekşeleri hafif nemden hoşlanıyor.Ayarlamayı kendiniz bulunduğunuz yere ve tecrübelerinize göre yapmanız gerekiyor...

FİTİLLİ SULAMA=  

   

 Diğer bir sulama şekli ise damlama (fitil) sulamadır. Fitilin bir ucu saksı içine yerleştirilir,diğer ucu da alttaki su kabının içindedir.. Buradan kontrollü olarak gelen su ile bitkinin sulanması sağlanır.

   Özellikle fitlli sulamada kullanılan gübre oranı çok önemlidir. Kökler, sürekli gübreli besin ile temas edeceği için karışımı sıvı gübre ile hazırlıyorsak, ambalaj üzerinde yazan miktarın dörtte birini kullanmamız gerekir.

 20-20-20 lik toz gübrede ise 5 litre suya 1 gram gübre ilave edilebilir.