AFRİKA MENEKŞELERİNDE GENEL BAKIM =
 
           

            AFRİKA MENEKŞESİ

    İdeal şartlar sağlanırsa yılın çoğu döneminde çiçekli muhteşem bir bitkidir. ISI = Çok fazla soğuk veya sıcak havada bırakmamak gerekir. Yazın yarı gölge veya hafif güneşli, kışın aydınlık ve güneş gören yerlerde bulundurulmalıdır.Kış, yaz 10 ile 25 derece sıcaklık arasında ideal bir ortamdır. Sabah erken yakıcı olmayan 1-3 saatlik güneş bitkiye hayat katar. Kış aylarında bitki aşırı soğuktan korunarak az sulanmalıdır. Yaz aylarında ise en az haftada iki kere sulanarak su ihtiyacını karşılamak gerekir.

 

SULAMA - Yanlış sulama, sorunların birincil nedenidir. Toprak altından sulama yapın, sulama öncesi bitkinin toprağının kurumasına izin verin. Menekşeler su sıcaklığına, aşırı duy arlıdır. Aşırı soğuk veya sıcak su kullanırsanız yapraklarda beyaz halkalar oluşur. Menekşeler için kullanacağınız suyu oda sıcaklığına getirmek ve klorunu dağıtmak için bir kapta suyunuzu 1 gün bekletin. Bekletilmiş "şehir suyu" Afrika menekşeleriniz için idealdir. Ayda bir kere tepeden ayrıntılı bir sulama ile yıkamak gübre tuzlarını dışarı atması bakımından çok faydalı olacaktır. Böyle bir yıkama sonrasında yaprakların yanmasını önlemek için güneşten uzak tutun.

 

IŞIK = Menekşeler için güçlü, parlak ışık önemlidir, ancak direkt güneş ışığından koruyun. Işık miktarı azalırsa kırılgan ve uzun yapraklar oluşur. Afrika menekşeleri 12 ila 16 saat boyunca açık flüoresan ışıkları altında da çok iyi gelişirler. Evinizi kuruysa, nem artırmak için ıslak çakıl taşlarıyla dolu tepsiler üzerine bitkileri yerleştirebilirsiniz.

    Bütün bir yıl boyunca sürekli çiçek açabilen bitkinin yaz ve sonbahar esas çiçeklenme mevsimi olup, kışın dinlenme ile geçirmeleri sağlanmalıdır. Bu dönemde yani kışın , çiçeklenme başlangıcına değin verilen su miktarı azaltılmalıdır.

        Menekşeleriniz size iyi şanslar ve kalbinize sevinç getirir!