GÜBRELEME =

            Afrika menekşelerinin genelde fazla gübreye ihtiyaçları yoktur. Başlangıç noktası olarak, dengeli bir gübre ile Afrika menekşeleri sulama önerilir. "Dengeli" gübre etiketinde (sırasıyla azot, fosfor ve potasyum seviyelerini gösteren) eşit miktarda olduğu anlamına gelir: 7-7-7 veya 12-12-12 veya benzer olabilir.. Alternatif olarak, Afrika menekşeleri için özel formüllü çözümler kişilere göre değişir. (Eğer hydroponically ve perlit veya vermikülit gibi hareketsiz ortamda yetişen bitkilerde üre ihtiva eden azotlu gübre den kaçınmak gerekir..) Bazı yetiştiriciler bir gösteri için bitkilerini hazırlarken ,çiçek-güçlendirici formülü (fosfor sayısı daha fazla olan) kullanırlar, Bazı kış sadece dölleme esnasında, bazı ayda bir kez, her sulama ile zayıf bir çözüm kullanmak , bitki beslemenin değişik yollarıdır.Kişisel deneyim ve tercihleriniz size rehberlik edecektir.


       Dikilen bitkiden yeni bitkicikler toprak üstünde görünmeye başladığında gübre verilmeye başlanır. Gübrelemenin amacı büyümeyi teşvik etmek ve bu bitkilerin ana bitkiden ayrı yetişebilecek hâle gelmelerini sağlamaktır. Yetiştiricilerin bu konuda farklı görüşleri vardır. Bazılarına göre, bu dönemde verilecek gübre köke zarar verebileceğinden uygun değildir. Bazıları da bu safhada iki haftada bir kompoze gübre önermektedir.

          En iyi gelişmeyi sağlamak için saksı harcına 6–8 gram kompoze gübre vermek yeterlidir. Toprak kuru iken gübreleme yapılmamalı; en az iki saat önce toprak ıslatılmış olmalıdır. Gübrenin yapraklara değmemesine dikkat edilmelidir. Bitki dinlenme döneminde ve oda sıcaklığı 20°C' nin altında iken gübreleme yapmak sakıncalıdır. Gübrelemede önce yaprak gelişimi için kuvvetli nitrat kapsayan bir gübre, daha sonra çiçeklenme için bol fosfor kapsayan bir gübre uygulanmalıdır.
      Afrika menekşesinde azot, fosfor ve potas noksanlığında şu belirtiler ortaya çıkmaktadır:
     Azot noksanlığı: Zayıf büyüme ve yapraklarda küçülme görülür. Yapraklar üzerinde sarı ve kahverengi lekelerle ortaya çıkar. Bitkide ya çok az sayıda çiçek oluşmakta ya da bitki hiç çiçek vermemektedir.

     Fosfor Noksanlığı: Yapraklar çok küçülür ve koyu, mat renk alır. Yaprak üzerinde
siyah lekeler oluşur. Çiçeklenme olmaz ya da çok az olur.
     Potas Noksanlığı: Alt yapraklarda sararma, yaprak kenarlarında yer yer kahverengileşme görülür.

Özellikle fitlli sulamada kullanılan gübre oranı çok önemli. Kökler, sürekli gübreli besin ile temas edeceği için karışımı sıvı gübre ile hazırlıyorsak, ambalaj üzerinde yazan miktarın dörtte birini kullanmamız gerekiyor. 20-20-20 lik toz gübrede ise 5 litre suya 1 gram gübre ilave edilebilir.

     ROA + Plus ve ROA NAtura Organik azot ve potasyum bakımından oldukça zengindir.Antibiyotik etkisi gösterir.Bu sayede bitkilerde köklenmeyi yüksek oranda artırır, yaprak yüzeylerini genişletir, meyve tutumunu yükseltir ve verim artışı sağlar.Bitkinin su tutma kapasitesini arttırır.Bitkinin hastalıklara dayanıklılığını arttırır.Menekşelerde rahatlıkla kullanılabilir.

Menekşelerinize Roa plus 1lt lik ürünümüzden 1lt suya 1kapak ( Kendi kapağından ) dozajında karıştırarak menekşelerinizin kök bölgesine sulama ihtiyacı kadar uygulayabilirsiniz.

Roa natura 30ml ( Roa plus kutusunda ) lik ürünümüzü 10lt suya 1,5ml Roa natura dozajında blendır veya mikser ile su ile iyice karıştırıp hem kök bölgesine hemde yapraklara püskürterek uygulayabilirsiniz.

Yaprak uygulamasını yaparken menekşelerinizin çiçek kısmını avucunuzla kapatabilirseniz hassas olan çiçekler olumsuz etkilenmezler.

Dilerseniz her iki ürünümüzü uygun dozajlarında birlikte aynı suda karıştırarak hem kök hem yaprak uygulaması yapabilirsiniz...