Afrika Menekşe lerinde Aydınlatma =

      Afrika menekşeleri doğal ışıkta çok iyi gelişim gösterir. (Güney Yarımkürede) Doğu ya da Güney poz lama tercih edilir. Genellikle   doğrudan güneş ışığından uzak tutmak tavsiye edilir. Ancak ... Afrika menekşeleri kışın sabahın erken saatlerinde doğrudan güneş ışığı alırsa (yaklaşık üç saat) bitki ve tohum çimlenmesi daha randımanlı olur- Bu konuda zamanla tecrübelerinize göre hareket etmeniz en iyisidir.

       Afrika menekşeleri flüoresan ışıkları altında da büyür. Güzel ışıklı çiçeklik satın alabilirsiniz veya kendiniz kullanarak tel raflardan ve mağaza ışıkları yapabilirsiniz. İdeali , bitkileri 10-30 cm uzaklıkta. bir gün boyunca 8-14 saat flüoresan ışığı altında tutmaktır..

      Menekşeler aydınlık ortamları sever. Ancak bu aydınlık yaz aylarında veya güneşin yakıcı olduğu dönemlerde yapraklarda yanıklara da sebep olabilir. Özellikle Picasso denilen türlerin ışığa ihtiyacı diğerlerinden fazladır. Pek çok üretici menekşelerin ışık ihtiyacını sağlamak için yapay aydınlatma kullanıyor. Akvaryumlarda kullanılan ; bitkiler için kullanılan özel lambalar tercih edilmelidir.

      Menekşeler yapay ışıkta daha güzel büyürler! En güzeli pencereye yakın bir yerde yapay ışık takviyesi alternatif bir yöntemdir.
Menekşelerde güzel bir gelişme için, yaklaşık 800 ışık mum gerekir. Bu iki 36 W flüoresan (Soğuk Beyaz ve Sıcak Beyaz.) Bitki tepesinden 20-30 cm konumlu olmalıdır. Bu neonlar 1.2 metrekare alanda, 36 W.lık 2 flüoresan altında en az 12 bitki için uygundur.Bitki için ihtiyaç olan deger 500 fc dır,bol çiçek için 800-1000 fc ihtiyaç duyar.

 

         neon.jpg

        img24350796.jpg

     

 
tour12.jpg
örnek ışıklandırmalar
 
tour8.jpg