GÜNCEL HABERLER =
 
VE UZUN YILLARIN TECRÜBESİ İLE OLUŞTURDUĞUM KİTABIMI ÇIKARDIM.
146 sayfa Afrika menekşesi konusunda Türkiye de şu ana kadar yazılmış
en kapsamlı bilgilendirici kitap Hayırlı olsun.
 

Menekşecibaba’dan Afrika Menekşesi Hakkındaki Herşey
Doğan Uygun
https://bit.ly/3yG1btR
Afrika Menekşesi dünyasına girdiğinizde yavaş yavaş sizi sardığını ve bir çeşit terapi yaşadığınızı fark edeceksiniz. Bu güzel bitkinin engin dünyasında kaybolan mutlu menekşe severler olacaksınız. Bu kitap sizlere bu yolda kılavuzluk yapacak.
Bir avuç insandık Türkiye'deki bitki dünyasında gerekli değerini almasına çalıştık birçok araştırmalar ve bilgi paylaşımları yaptık. O zamanlar Türkiye'de maalesef Afrika Menekşeleri noid dediğimiz çok az çeşit sanayii menekşeleri dışında hiç bilinmiyordu. Çabalarımız sayesinde de çeşitli özelliklere kavuşmuş hobi menekşelerde ülkemizde de hızla yaygınlaştı, İlgi odağı olmaya başladı. Bilen bilmeyen, güzelliğine kapılan maddi çıkar peşinde koşan birçok kişinin gözdesi oldu. Müthiş bir bilgi kirliliği oluştu. Bu çalışmamım amacı, yaşanan bu bilgi kirliğinde temiz bir sayfa açılması adına bilgi birikimlerimin sizlerle paylaşılmasıdır.
#MenekşecibabadanAfrikaMenekşesiHakkındakiHerşey #DoğanUygun #yenikitap #newbook #bookove #okuyorum #okudumbitti #tavsiyekitap #yeniçıkanlar

 

YENİ 2021 HYBRİDİZER LERİ ARASINA GİRMEK GURUR VERİCİ..
    
      Hiçbir başarıya kolay yoldan ulaşılmaz.
      Geçilmesi gereken bir çok engeller çitler , taşlı yollar ,kanallar vardır. Yeter ki yürekten isteyin bilgilenin , çalışın ,sabredin , direnin , umut edin..25-30 sene önce bu işe başladığımda bilgim sıfıra yakındı. Ama sevgim inancım ve açlığım vardı. Önce bilgi tecrübe topladım. Sonra koleksiyonumu arttırdım. Üretim yetiştirme araştırma derken yeni hybrid çalışmalarına başladım. Çok zevk aldığım bu konuda çıtayı sürekli yükselttim. 1-5-10 derken 100 ün üzerinde lisanslı hoby menekşelerini anaç aldığım yeni hybrid tohum elde ettim ve varyasyonlarını yetiştirdim. (bu arada çıkmayan çürüyen tohumlarda oldu)
Şöyle kısaca izah edeyim 100 yeni hybrid tohum elde ettim; her tohumda 10 ila 100 arasında yeni fide oluştu. Ortalama her tohumdan 50 adet yeni fide elde ettiğimi varsayalım. 50x 100=5.000 Adet yeni hybrid adayı demek. Bu 5.000 adayın izlenip elene elene seçilen yeni türlerin 3 nesil takibi.. Ne kadar zor olduğunu tahmin edemezsiniz . Geceli gündüzlü ilgi ve takip isteyen bir olay. Ve sonuçta şu an 22 adet yepyeni lisanslı hoby afrika menekşesini AVSA ya kaydetmiş bulunmaktayım ve bir çok da tespit edip takip ettiğim yeniler var.
 
hybridizer sayfası =
( https://africanvioletsocietyofamerica.org/avcyber-convention-home/avcyber2-2021-new-introduction-hybridizers/ )
          2021-new-introduction-gallery-african-violets =
( https://africanvioletsocietyofamerica.org/avcyber-convention-home/cyber-2021-new-introduction-gallery-african-violets/ )
Demek istediğim bu hiç te kolay bir olay değil 20 sene ve 5.000 çalışmadan sadece 22 yeni tescil. Sadece sabır çalışma sabır takip sabır..
Daha önce gıpta ile izlediğim Paul Sorano ,Stephen Covolo , Elena Korshunova , Galina Lazarenko , Svetlana Repkina , Olive Ma Robinson gibi ve daha bir çok ünlü hybridizer lerin arasına girmek benim için çok büyük bir gurur kaynağı teşekkür ederim..
 

        AVSA'ya kaydettirdiğim Türk hybrid menekşelerim =

AVSA'ya kaydettirilen Türk hybrid menekşeleri devamı

 


AVSA'ya kaydettirilen Türk hybrid menekşeleri devamı,
Şu an 10 adet e ulaştı ; sıralama tarihe göre değil alfabetik sıra iledir.

M. Anadolu (11105) 06/02/2018 (D. Uygun) Semidouble lavender-pink frilled pansy/blue fantasy. Dark green, quilted, serrated. Standard

M. Beyazkaşik (11147) 01/02/2019 (D. Uygun) Single white wavy pansy/pink shading. Dark green, spooned, glossy Standard

M. Dirilis (11106) 06/02/2018 (D. Uygun) Semidouble lavender-pink pansy/thin white edge. Dark green, quilted, serrated. Standard

M. Elvide (11148) 01/02/2019 (D. Uygun) Single-semidouble pink and white pansy. Light green, plain, quilted. Semiminiature

M. Gülpembe (10772) 07/29/2015 (D. Uygun) Double pink pansy/blue fantasy. Light green, quilted. Miniature

M. Hünkarbegendi (11149) 01/02/2019 (D. Uygun) Semidouble light pink pansy/blue fantasy. Crown variegated dark green and yellow, ruffled/red back. Semiminiature

M. Morkelebek (10935) 12/02/2017 (D. Uygun) Single-semidouble lavender-purple two-tone star/thin white stripe. Medium green, plain, pointed, glossy, serrated. Standard

M. Nazenin (11150) 01/02/2019 (D. Uygun) Single light pink pansy/darker eye, blue fantasy. Medium-dark green, pointed. Semiminiature trailer

M. Sekerpare (11107) 06/02/2018 (D. Uygun) Semidouble pink two-tone pansy/darker mottling. Light green, plain, heart-shaped. Semiminiature trailer

M. Zorbey (11151) 01/02/2019 (D. Uygun) Semidouble-double light pink wavy star/light blue fantasy. Medium green, quilted. Semiminiature trailer.Çalışmaların devamını buradan takip edebilirsiniz. Teşekkürler. https://www.facebook.com/HybridizersTr/

 

 

Menekşecibaba nın Hybrid Menekşeleri=

M.Anadolu 2018
Semidouble .Dark Lavender pink pansy/blue fantasy. Dark green ovate

 

M.Dirilis 2018
Standart .Lilac/light white border. Dark green plain ovate red back

M.Morkelebek
 (10935) 12/02/2017 (D. Uygun) Single-semidouble lavender-purple two-tone star/thin white stripe.
Medium green, plain, pointed, glossy, serrated. Standard

M.Sekerpare   2018
Semidouble Pink wasp pansy. Light green plain.heart. Shaped . Seminiature trailer .

  
AVSA'ya kaydettirilen ilk Türk hybrid menekşesi: M.Gülpembe

Burada başladığım hybrid imece projesinden önce yaptığım çalışmalarım dan birisi ile en sonunda neticeye vardım. 

3 senenin sonucunda AVSA (The African Violet Society of America (AVSA)) ya Türkiye den ilk hybrid çalışmamı kabul ettirdim. 

M. Gülpembe. (Menekşecibaba) Tatlı pembe üzerinde mavi mürekkep lekeli katlı çiçekler , yeşil yassı yapraklara sahip çok güzel bir minyatür menekşe.

İlk menekşemiz hayırlı uğurlu olsun.


 

Afrika menekşesi İmece Hibrit Projesi =

Türkiye Afrika Menekşesi Hybrid Çalışmaları
@HybridizersTr

( https://www.facebook.com/HybridizersTr/ )

-( https://m.facebook.com/Meneksecibaba/ ) Gelişmeleri bu adresten takip edebilirsiniz .

( http://www.agaclar.net/forum/afrika-meneksesi-hibrit-projesi/  ) Gelişmeleri bu adresten takip edebilirsiniz .

         Yaklaşık 10 senedir Afrika menekşesi koleksiyonu ve üretimini yapıyorum . Bu süre içerisinde yurt dışından getirttiğim kayıtlı hobby menekşesi dediğimiz hibrid menekşe türlerim yaklaşık 600 e ulaştı . Bu kadar çeşidin muhafazasının ve bakımının ne kadar zor olduğunu menekşe severler iyi bilirler . Bu kadar çeşit e ulaşmış iken artık bunu bir üst kulvara çıkarmanın zamanının geldiğini düşündüm. Ve bu projeyi oluşturmaya karar verdim. Bu konuda bana yer veren ve yardımcı olan Agaclar.net e de teşekkür ederim.
Çeşidim in çok , yerimin az olması ve ayrıca bu alanda daha büyük bir hamle oluşturabilmek için dünyada bir benzerini görmediğim böyle bir ortak çalışma aklıma geldi.
Afrika menekşesi imece hibrid projesi
(Elimdeki hybrid menekşeler üzerinde yaptığım kayıtlı tozlaşmalarla elde ettiğim tohumları ister tohum olarak ister çimlenmiş olarak , o konuda tecrübesi ve ilgisi ve yeri olan arkadaşlara vereceğim . Bu tohumlardan çıkan bitkilerden beğendiğimiz çeşitleri takibini 3 nesil boyunca yapacağız.
3-4 sene sonra Türkiye olarak AVSA ya tescil lerimizi yaparız.
Örneğin:
Adirondack Moon "picasso" Üretici -S.Sorano
Bizde de:
Samiulus "picasso" Üretici -D.Uygun
yani benim tek isteğim hybridizers olarak geçmek.
Yetiştirecek olan kişi de hem kimsede olmayan 100'lerce menekşe sahibi olacak hem de çiçeğin ismini o koyacak.)

Faaliyetimiz üç safhada olacak =
1.kısım tohum aşaması.
2. kısım üç nesil istikrarlı üretim.
3. kısım AVSA ya kayıt aşaması.


Yöntem ne olursa olsun önemli olan kayıtların tarihlerin düzenli tutulmasıdır.
Sonuçlarda önemli olan elde edilen melezlerin istikrarlı büyüme göstermesidir.
Avşa kaydı için dikkate alınması gereken üç ardışık nesiller boyunca istikrarlı büyümedir.
1.kısım tohum aşaması .
Genellikle anne bitki yaprak özellikleri için seçilir.İkinci çiçeklenme dönemleri uygundur.
Çaprazlanacak bitkilerden bilhassa ana olacak olanın toprağı taze olmalıdır , 4-6 aylık tohum gelişmesi sırasında gerekli besini ve ışık ve ısıyı almalıdır , toprak değişimi bitkiyi strese sokup tohum oluşumunu negatif etkiler.
Ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz : Afrika Menekşesi Hibrid Çalışmaları
2. kısım üç nesil istikrarlı üretim.
Bu safhada da yapılması gerekenler tohumdan yeni bitkilerimizi elde etmek , çıkan yeni menekşeler içinden en güzellerini seçmek ve bu seçtiğimiz menekşeleri yapraktan üreterek 2 nesil daha aynı istikrarlı özelikli olanlarını tespit etmek. Yani toplam üç ardışık nesil istikrarlı büyüyen menekşeleri onaylamak. Bunun içinde her çiçeklenme de forum üzerindeki sayfalarda resimlerini paylaşmak.
Afrika menekşelerinde tohumla üretim
3. kısım AVSA ya kayıt aşaması.
Bu son safhada tespit ettiğimiz yeni türleri gerekli bilgiler ve tarihleri ve resimleri ile AVSA ya kayıt ettirmek.

 

 

http://www.facebook.com/Meneksecibaba

  Üstteki adresten registerlı afrika menekşelerinin resimlerine ulaşabilirsiniz.

Menekşecibaba Afrika Menekşesi İlginç Tasarım Yarışması 3 =
 

Menekşecibaba Afrika Menekşesi İlginç Tasarım Yarışması-2- =

Menekşecibaba Afrika Menekşesi İlginç Tasarım Yarışması 2.

1- Yarışmaya Afrika menekşesi ile ilgili değişik ortam ve objelerle hazırlanmış ilginç tasarım düzenlemeleri katılabilir..
2- Yarışmaya ilgi duyan herkes katılabilir.
3- Yarışma sonucu Birinci yi forum üyelerinin oyları belirleyecektir.
4- Yarışma süresi 30-10-2012 de başlayacak olup .15-04-2013 son katılma tarihidir.20-05-2013 de 1.açıklanacaktır.
5- Çalışmalar photoshop çalışması olmayıp gerçek çalışma olmalıdır. Bir yarışmacı en fazla 5 çalışmayla yarışmaya katılabilir.
6- Bir eser bulunduğu mekanı içeren bir geniş açı iki yakın olmak üzere en az 3 en fazla 4 resimle görüntülenmelidir.
7- Mekan ev,balkon ,bahçe veya işyeri olabilir.
8- Birinci seçilen menekşecibaba nın koleksiyonundan 10 adet yavru menekşe kazanacaktır.(6 minyatür + 4 standart afrika menekşesi )
9- Yaptığınız tasarım çalışmalarını bu yazının altına ekleyiniz.

İlginç tasarımdaki kasıt ,evde veya bir başka yerde olabilir kullandığımız herhangi bir obje veya ortam olabilir.Yeter ki içinde afrika menekşesi içersin. Bilgisayar ortamında hazırlanmasın gerçek olsun. Bur da amaç evde yetiştirdiğimiz menekşeleri daha güzel gösterecek farklı bakış açılarıyla sergilemek , sevdirmek.

AFRİKA MENEKŞELERİ VİDEOLARI MENEKŞECİBABA =

A dan Z ye : http://www.youtube.com/watch?v=qIUScmBSYbU&feature=relmfu

Koleksiyndan örnekler : http://www.youtube.com/watch?v=0wnydBUqcqU&feature=relmfu

Stant örnekleri :  http://www.youtube.com/watch?v=y8WJwgUwNyI&feature=relmfu

Açan afrika menekşeleri : http://www.youtube.com/watch?v=j7rozQymUw0&feature=relmfu

 

 

İzmir Afrika menekşesi eğitimi 28 Nisan 2012


Sunum: Doğan UYGUN/Menekşecibaba.

Yer: İzmir Büyükşehir Belediyesi Fuar Gençlik Tiyatrrosu.

Çiçekli bitkiler içinde apayrı sihirli bir dünyaya sahip olan Afrika Menekşesi hakkında bilinmesi gereken her bilgiyi paylaşmaya çalıştık.
Böyle bir imkanı sağladığı için Agaclar.net e teşekkür ederim.
   Tanımı , Melezleme tarihi, Genel sınıflandırması, Picasso lar, Chimeralar, Sulama, Toprak harcı, Işık Aydınlatma, Beslenme Gübre, Sıcaklık Nem, Üretim, Önemli Hastalık ve Zararlıları Mücadelesi, Yararlı bilgiler Püf noktaları , tatbikat yapıldı.

Gelen dostların ayaklarına sağlık , gelemeyipte gönlü bizlerle olan ve yanımızda olduklarını hissettiren tüm dostlara canı gönülden teşekkür ederim.

Ve videolar, afrika menekşesi ile ilgili sorularınıza yanıt bulmak için tıklayın lütfen :P
http://www.youtube.com/watch?v=_RYK_zfI08M

http://www.youtube.com/watch?v=vJWzUPRERU4

Sunum içim hazırladığımız ve sunum arasında gösterdiğim video yu sizlerle paylaşmak istiyorum.
http://www.youtube.com/watch?v=j7rozQymUw0

 

Paylaşan siteler =

http://www.agaclar.net/forum/egitim-calismalari/27075.htm

http://forum.african-violet.eu/viewtopic.php?f=38&t=935

http://afrikameneksesi.freeforums.org/viewtopic.php?f=91&t=442

 Menekşeleriniz size iyi şanslar ve kalbinize sevinç getirir!

Menekşecibaba Afrika Menekşesi İlginç Tasarım Yarışması.

1 -Yarışma  http://afrikameneksesi.freeforums.org/    bünyesinde yapılmaktadır.
2- Yarışmaya ilgi duyan herkez katılabilir.
3- Jüri menekşecibaba , Gülden Hanım, İlknur Hanım , Dilara Hanım .
4- Yarışma süresi 3 aydır.
15-09-2012 son katılma tarihidir. 30-09-2012  de 1.açıklanacaktır.
5- Çalışmalar photoshop çalışması olmayıp gerçek çalışma olmalı . Bir yarışmacı en fazla 5 çalışmayla yarışmaya katılabilir.
6- İrtibat adresi meneksecibaba@gmail.com veya http://www.meneksecibaba.com
7- Birinci seçilen menekşecibaba nın koleksiyonundan 5 adet yavru menekşe kazanacaktır.(2 minyatür + 3 standart afrika menekşesi )

 

 2012 Menekşecibaba Afrika Menekşesi İlginç Tasarım Yarışması sonucu = Yarışma 1. miz doğayla bütünleştirip hayal aleminde çok güzel bir kompozisyon hazırlayan Enes kardeşimiz dir. Kendisini ve yarışmaya çok güzel çalışmalarla katılan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
ntetik73 (Enes) katılımcımıza ödülleri yollanmıştır.Tüm katılımcılara teşekkür ederim.

 

 

Akevler bünyesinde doğaseverleri bilgilendirmek ve hobi amaçlı bir sitedir.